Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Yemekten sonra yapmamanız gereken 5 şey!

Yemekten sonra yapmamanız gereken 5 şey!
592
27 Ekim 2021 - 8:46

Tatmin edici bir yemekten sonra, çoğumuz sadece gecenin geri kalanında uzanmak ve harika bir film veya TV şovu izlemek istiyoruz. Hepimizin de bildiği gibi, bunlar yemekten sonra yapabileceğiniz en kö-tü şeylerden birkaçı! İşte yemekten sonra yapmamamız gereken 5 şey !

1. Uyku

Yemekten hemen sonra uyumak gece boyunca huzursuzluk, şişkinlik ve uyku sorununu etkileyen midenizin yanmasına sebep olur. Ioannina Tıp Fakültesi Üniversitesinde yapılan bir araştırma, yemekten sonra yatağa gitmeden önce uzunca bir süre bekleyen kişilerin fe-lç olma ihtimalinin daha az olduğunu belirtti. Bu amaçla, temel kural yatmadan önce en az birkaç saat yemek yememektir.

2. Si-gara

Ne yazık ki bazı insanlar için si-gara hala vazgeçemedikleri bir şey. Muhtemelen akciğerlerinize yapabileceğiniz en zararlı şeylerden biri olsa da, eğer bunu yapacaksanız, en azından yemek yedikten birkaç saat sonrasını bekleyin. Bunun nedeni sigaradaki nikotinin, sindirimde gerekli olan aşırı oksijene bağlanması ve bunun da vücudumuzun normalden daha fazla ka-nserojen mad-de emmesi anlamına gelmesidir. Yapılan araştırmalara göre, yemekten hemen sonra sigara içmek aynı anda on si-gara içmekle aynı şey. Ayrıca bağırsak ve akciğer ka-nseri ris-kini de arttırıyor.

3. Duş Almak

Duş aldığımızda, ka-nın ellerimize, bacaklarımıza ve vücudumuza ulaşması için vücudumuz k-an dolaşımını hızlandırır ve bu da mideye kan akış miktarını azaltır. Bu da sindirim sistemini zayıflatarak etkisiz hale getirir ve mide ağ-rılarına neden olabilir.

4. Meyve Yemek

Muhtemelen istediğiniz herhangi bir zamanda meyve yiyebileceğinizi düşünmüştünüz, değil mi? Aslında, mide boş olduğunda meyve yemek en iyisidir. Bunun nedeni, meyvelerin sindirimi için farklı enzimlere ihtiyaç duymaları ve meyvelerdeki basit şekerlerin vücut tarafından tamamen emilmesi için zamana ihtiyaç duymalarıdır. Midemiz boş olduğunda, tüm besin maddeleri, lif ve basit şekerlerden faydalanırsınız. Bununla birlikte, bir öğüne yakın veya sonrasına kadar beklerseniz, meyve uzun süre midede kalır ve bağırsakta öğütülür. Bu hazımsızlık, mide ekşimesi, ya-nma ve diğer rahatsızlıklara neden olabilir.

5. Çay İçmek

Yemekten hemen sonra çay içmek, demir emilimine engel olur. Çaydaki tanik asit, yiyeceklerimizdeki protein ve demir ile bağlanır; bu da onları sindirmenin yararlarını ortadan kaldırır. Bu demir emiliminde % 87 azalma ile sonuçlanır! Düşük demir; a-şırı yorgunluk, zayıflık, solgun cilt, gö-ğüs ağ-rısı, baş dönmesi, soğuk eller ve ayaklar, ve zayıf iştaha neden olan kandaki alyuvar eksikliği olarak bilinen anemiyi tetikler.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.