Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Yapmayın Dedi

Yapmayın Dedi
3.270
01 Mart 2022 - 11:12

Vefat eden birisinin ayakkabısı neden kapıya koyulur? Nihat Hatipoğlu bilinmeyeni cevapladı. Yaşamın sona ermesi hayatın kanunlarından biridir.

Ö-ld-ükten sonra ise İslam inancına göre ahiret yaşamı başlıyor. Dünyada yaptığımız iyilikler ve kötülükler orada değerlendiriliyor.

Peki vefat eden kişinin eşyalarından ne yapılır? Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ö-l-en kişinin eşyalarını ne yapmamız konusunu açıkladı. Ö-L-EN İNSANLARIN EŞYALARINI NE YAPMAMIZ GEREKİR?
Bir yakınımız ö-ldü-ğünde eşyaları dağıtılır. Ayakkabıları kapıya konur. Bu durumun yapılmasının dinimizde yeri var mı? yapılması şart mı? Ölülerin kıyafetleri ne yapılır dağıtılır mı sorusuna Nihat Hatipoğlu yanıt verdi. Yıllardır yapılan bu geleneğin dinimizdeki yerini Nihat Hatipoğlu açıkladı. Merak edilen konunun cevabı ise çok şaşırttı.

Her uyguladığı adet doğru mu? cenaze evlerinde yapılması zorunlu olan bu durum hakkında ki gerçekleri Nihat Hatipoğlu aydınlattı.

Hatipoğlu, ö-lü-nün kıyafetleri dağıtılır diye bir talimat yok. Ama ö-lü-n-ün kıyafetleri faydalanılsın diye dağıtılır. Mesela adamın 10 tane gömleği var, 20 tane pantolonu var, 3 tane paltosu var diyelim. Evde çürüyeceğine biri giysin, onun için dağıtılır. Yoksa yani ölünün kıyafeti evde olunca ö-lün-ün ruhu oraya gelmez. Yok öyle bir şey. Hani ayakkabıyı koyuyorlar ya dışarıya bir de ters koyuyorlar, yani dışarıya doğru. Ö-lü içeriye gelmesin diye. Gelmez zaten.

Onun için ö-lün-n ayakkabısıyla eşyasıyla hiç ilginiz olmaz. Yani ölüyle ilgisi olmaz. Bilakis eğer ayakkabısı terliği çorabı yani elbiseleri yararlanılacak türdense lütfen onları veriniz, dağıtınız. İnsanlar yararlansınlar ona dua etsinler. Ama hatıra olarak babanıza annenize ait bir eşya eve koyarsınız. Onu hani görünce hatırlarsınız. Bir hatıradır o, olabilir. Sakıncası yok onun. Fakat dediğim gibi çoğunu almanın bir anlamı yok şeklinde açıkladı.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.