Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Ümmet-i Muhammed’in Hali

Ümmet-i Muhammed’in Hali
5.833
27 Aralık 2020 - 18:31

Hak teâlâ, Cebrail aleyhisselama emreder:– Ya Cibril, git Malik’ten ümmet-i Muhammedin halini öğren! Cebrail aleyhisselam, Cehennem kapısına gidip sorar:– Ya Malik, ümmet-i Muhammedin hali nicedir?– Pek fenadır.– Onları görebilir miyim?– Tabii, der ve Cehennem perdesini aralar. O anda azap çeken müminleri görür. Müminler de onu görürler. Güzelliğine hayran kalıp Malike seslenirler:– Ey Malik, kimdir bu zat?

Malik;– O, Cebrail’dir ki, Muhammed Aleyhisselama vahiy getirmiştir, der.Onlar, Muhammed aleyhisselam ismini işitince, hep birden bağırırlar:
– Ey Cebrail, ne olur, Peygamber Efendimize bizden selam ilet ve şu halimizi bildir ona.

Cebrail Aleyhisselam;– Hayhay, söylerim, der, ve üzüntüyle ayrılıp, Huzur-u İlahiye varır.Hak Teâlâ, sorar:– Ya Cibril! Ümmet-i Muhammedin hali nicedir?– Çok fenadır Ya Rabbi. Hak teâlâ;– Bunu, Habibime de haber ver! buyurur.Cebrail Aleyhisselam; Başüstüne Ya Rabbi, der, ve emri getirir yerine. Ümmeti Muhammedin Halini Efendimiz Aleyhisselam işitince, çok üzülür bu habere. Arş-ı Alâya varıp secdeye kapanır: Rabbimiz “celle celalüh” buyurur ki:– Ey Habibim, secdeden kalk ve iste!

Tek dileğim, ümmetim. Efendimiz Aleyhisselam secdeden doğrulup arz eder: Ya Rabbi, tek dileğim, günahkar ümmetimin ateşten kurtulmasıdır.
Hak Teâlâ buyurur ki: Ey Resulüm! Git çıkar onları ateşten! O Server, oradan ayrılıp Cehennem önüne gelir. Ve Malike selam verir. Malik, ona tazim edip ayağa kalkar: Ve aleyküm selam. Efendimiz Aleyhisselam rica eder:– Ümmetimi görebilir miyim? Tabii, emredersin, der. Ve aralar perdeyi.

Günahkâr müminler, Efendimiz aleyhisselamı görür görmez, hep birden;– Kurtar bizi ya Resulallah! diye feryat ederler.

Efendimiz aleyhisselam çıkarır hepsini Cehennemden. Kâfirler, bu çıkanları görünce hayıflanır; “Aah! Keşke biz de Ehli iman olsaydık da, şunlar gibi biz de ateşten kurtulsaydık” derler. Ancak heyhat! Onlar sonsuza dek kalırlar o ateşte.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.