Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Türkiye’de Açılacak Olan Kooperatif Marketler

Türkiye’de Açılacak Olan Kooperatif Marketler
462
06 Ekim 2021 - 0:37

Özellikle gıda sektöründe yaşanan fiyat artışları nedeni ile pek çok markette ki fahiş fiyatlar vatandaşın cebini yakmaya başladı. Enflasyon oranlarının artması, aracıların üreticiden daha fazla kazanması, fırsatçılığın artması nedeni ile fahiş fiyatların artması da hükümetin müdahalesini gerektirdi. Gündeme gelen fahiş fiyatlandırma konusunda hükümet marketleri suçlarken, buna da bir çözüm getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise hem bu konuya çözüm bulunması hem de fiyatların nispeten daha uygun olması nedeni ile ülke genelinde 1000 adet market açılması talimatını verdi. Hal böyle olunca Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri’nin artırılmasına yönelik talimatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Haftanın önemli gündem maddesini oluşturan bu konunun akabinde pek çok tüketicinin aklına takılan sorular ve bu soruların yanıtları ise şu şekilde…

Kooperatif Market Nedir?
Fahiş fiyatların artış göstermesi nedeni ile tüketiciye bir alternatif olarak sunulacak olan kooperatif marketlerin ne demek olduğu merak edildi. Kooperatif market ise üreticilerin birbirleri aralarında menfaatlerini ve haklarını koruduğu, karşılıklı anlaşma ile birlikte makul fiyatlar üzerinden ticaretin yapılabildiği Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne bağlı marketlerdir. Bu marketlere gelen ürünler, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ortaklık içerisinde çalıştıkları paydaşlarından alınan doğal, katkısız ve son derece kaliteli ürünlerin, yine TTTK’ye bağlı olan tesislerde işlenmesi ile market raflarına getirilen ürünlerden oluşan, nispeten daha ucuz fiyatlı ve az kar marjına sahip marketlerdir.

Kooperatif Ve Normal Marketler Arasındaki Fark Nedir?
Kooperatif ve normal marketlerin arasındaki farkın ne olduğu sıklıkla merak edilenler arasında yerini alır. Kooperatif marketler ile normal marketler arasında uçurum denilebilecek kadar fazla bir fiyat farkı bulunur. En büyük fark ise fiyat farkı olarak bilinir. Bunun nedeni ise hem üretici, hem işleyen hem de satan aynı kişidir ve tek bir ortaklık elinden çıkar. Bu sebeple tüketiciye gelen ürün çok daha ucuz bir rakamla fiyatlandırılır. Normal marketlerde ise farklı farklı markaların pek çok ürünü ise aradaki dağıtıcılar ve komisyoncular nedeni ile daha fahiş fiyatlarla satılır. Burada market sahibinin de yapabileceği bir şey yoktur.

Kooperatif Marketler Kimin?
Kooperatif marketler tekil kişilerin değil, aksine devlet destekli kurulmuş bir yapıdır. Tüzel kişilik olarak da adlandırılan bir teşkilatlanma yapısına sahiptir. Bu nedenle devletindir demek mümkün olacaktır. Bakıldığında başkanı Köksal Kacır ve genel müdürü ise Fahrettin Poyraz’dır.

Kooperatif Marketler Hangi İllerde Var?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1000 adet daha açılması talep edilen kooperatif marketlerin hangi illerde yer aldığı da merak edilmektedir. Kooperatif marketlerin yer aldığı iller arasında ise şunlar yer alır;

· Ankara

· İstanbul

· Kütahya

· Yalova

· Kocaeli

· Trabzon

· Sakarya

· Düzece

· Bolu

· Bursa

· Eskişehir

· Bilecik

· Aydın

· Çankırı

· Çanakkale

· Giresun

· Karaman

· Balıkesir

Kooperatif Market Çalışma Saatleri Kaçtır?
1000 adet Kooperatif Market’in açılacak olması ile birlikte ciddi manada bir iş istihdamının da olacağı da öngörülmektedir. Kooperatif Marketler’de ki çalışma sürelerine ilişkin ise henüz herhangi bir bilgiye rastlanmamıştır. Bu marketlerin ise yine sabah 09.00 akşam 21.00 saatleri arasında açık olabileceği öngörülmektedir.

Kooperatif Marketlerde Multinet Geçiyor Mu?
Multinet, özellikle kurumsal yerlerde çalışanların yemek ihtiyaçlarını gidermesi için verilen, içerisine aydan aya belli miktarda ücret yatırılan akıllı yemek kartlarıdır. Bazı marketlerde de bunlarla alışverişler yapılabilir. Fakat Multinet’in bu marketlerde geçip geçmeyeceğine ilişkin bir bilgi bulunmaz.

Kooperatif Market Nasıl Açılır?
Kooperatif Marketler, devlet destekli olarak ve belli kurumsallığa bağlı olarak açılan marketlerdir. Bayilik verilmediğinden dolayı tekil kişilerin burada nasıl bir yol izleyeceklerine ilişkin sorunun cevabı ise bulunmamaktadır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.