Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Türk Sinemasının Divasıydı

Türk Sinemasının Divasıydı
2.632
02 Ağustos 2021 - 16:54

Oyuncu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Nedret Güvenç, sabaha karşı uykusunda h-ayatını k-aybetti. 90 yaşında hayata gözlerini yuman sanatçının o-lümü sanat dünyasını da y-asa b-oğdu.
Türk sinemasının efsane isimlerinden Nedret Güvenç sabaha karşı uykusunda v-efat etti. Sanat dünyasında birçok ödüle layık görülen usta isim. Ayrıca 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

O-LÜMÜ SANAT DÜNYASINI Y-ASA B-OĞDU
Usta sanatçının o-lümü kısa sürede sosyal medyada yayılırken ünlü isimlerden de peş peşe paylaşımlar geldi. Güvenç’in o-lümüyle y-asa b-oğulan ünlü isimler, sosyal medya hesaplarından paylaşım yaparak duygularını anlattı. İşte ünlü isimlerin duygulandıran paylaşımları…

ÇİÇEK DİLLİGİL
“Babamın bayrağı taşıyan en tutkulu öğrencisi, annemin sırdaşı, omuzdaşı, 26 yıllık Avni Dilligil Ödüllerinin sırtlanıcısı, nikah şahidim, ustam, Nedret teyzem.. Türk Tiyatrosu yazar, yönetmen, oyuncu, hoca kısaca çok önemli bir tiyatro insanı ile vedalaşıyor. Tiyatronun divası… Sizlerin açtığı yolda bayrak bizde. Elden geldiğince. Hep anlatırdı Nedret Teyze İlk sahneye çıkışı annemin hastalanması ile olmuş, onun yerine a-cil hazırlanmış. Sonrasında da ilk kendi rolündeki karakterin adı Belkıs imiş. ‘Uğurumsun sen’ derdi. Babamı, hocalığını bana anlatanım idi hep. Şimdi hepsine benden selam edin Nedret teyzeciğim. Nurlar içinde uyuyun.”

NİLGÜN BELGÜN
“Nedret Güvenç hanımı kaybetmişiz. Cennet mekanı olsun.”

IŞIL YÜCESOY
“Bir ömür sanatla dimdik ayakta kalmak… Sayın NEDRET GÜVENÇ gibi çınarı kaybetmenin ü-züntüsü içindeyim. Başımız sağ olsun.” SÜHA UYGUR
“Nedret Güvenç… Türk tiyatrosu çok büyük bir sanatçıyı k-aybetti… Başarılarla dolu altın bir devir ne yazık ki sona erdi… Sizi tanımak benim için çok büyük bir onur oldu… Tiyatro dünyasına ve Sevgili Nazan’a, Ece’ye ve tüm ailesine başsağlığı diliyorum…”

AYŞENİL ŞAMLIOĞLU
“Sizi her zaman zarafetiniz, hiç yaş almayan güzelim sesiniz, tiyatroyla hiç kopmayan bağınız ile hatırlayacağım. Devriniz daim oksun koca çınar.”

NEDRET GÜVENÇ KİMDİR?
Nedret Güvenç, 5 Eylül 1930 tarihinde, İzmir Çeşme’de Çiftlik köyünde doğdu. İlk okulu Bornova’da okudu. Bornova Ortaokulunda okurken müzik ve tiyatroyla tanıştı. 14 yaşında bir öğrenciyken Karel Çapek’in “Yaşadığımız Devir” adlı savaş karşıtı bir oyunda başrol oynadı. İzmir’de öğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarında şan ayrıca piyano tahsili yaptı. O dönemde tiyatro oyuncusu olmaya karar verdi.

17 Şubat 1948 yılında, önce Portakal Kabukları adlı çocuk oyunuyla ve Hanımlar Terzihanesi oyunuyla 17 yaşında İzmir Şehir Tiyatrosu’nda profesyonel olarak sahneye ilk kez İzmir’de çıktı. İzmir Şehir Tiyatroları 1950 yılında kapatılınca ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. 1950-1951 sezonunda İstanbul Şehir Tiyatroları’na katıldı. 1959-1960 yıllarında üç sezon boyunca Cüneyt Gökçer’in davetiyle Ankara Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak sahneye çıktı.

Daha sonra yeniden İstanbul Şehir Tiyatrosu’na döndü. Bugüne kadar 200’den fazla tiyatro oyununda baş rol aldı ve pek çok ödül kazandı.

1974’te oyunculuğunun yanı sıra “En Büyük Kumar” oyununu sahneye koyarak, yönetmenliğe başladı.
Tiyatro çalışmalarının yanı sıra; pek çok film, radyo tiyatrosu ayrıca dublaj ve televizyon çalışması yaptı. Güvenç; bu dalda pek çok ödül sahibidir.

1995’te İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu
1995’te İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan emekli olunca, Gencay Gürün’ün kurduğu “Tiyatro İstanbul” tiyatrosu bünyesine katılmıştır. 200’den fazla Tiyatro oyununda oynadı. Bunlardan bazıları: Boş Beşik, Alcectis, Beyaz Güvercin ayrıca Cyrano de Bergerac, Rüya Gibi, Taruffe, Therese Raquin, İhtiras

Tramvayı, Hile ve Sevgi, Macbeth, Eski Şarkı, Suların Altındaki Yol, Evcilik Oyunu, Kuru Gürültü, Yarış Bitti, Bozuk Düzen, Bir Kış Masalı, Vişne Bahçesi ayrıca Genç Osman, Masum Irene, Kanlı Düğün, Kralın Kısrağı. Ayrıca Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Hırçın K-ız, Günden Geceye ayrıca Aşk Mektupları.
Sanatçının, öykü ayrıca hikaye denemeleri bulunmaktadır. Ayrıca 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Türkiye’nin 2009 Dünya Tiyatro Günü bildirisini Güvenç yazmıştır.

9 Mart 2010 günü İzmir Bornova Çamdibi’de “Nedret Güvenç Tiyatro Sahnesi” adında bir tiyatro açıldı. Dublajcı Hayri Esen ve tiyatrocu Orhon Murat Arıburnu ile evlenip ayrıldı. 45 yılı aşan bir süredir; Yüksek Mimar Okan Bilgütay’la evli olan sanatçının; Müjde isimli bir k-ızı var. Ayrıca Nedret Güvenç, Ece Uslu’nun da teyzesidir.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.