Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Stresli Zamanlarda Uykusuzluğa Ne İyi Gelir

133

Aşağıda vereceğimiz ballı tarifle bu yöntem çok daha etkili oluyor.4-7-8 olarakta isimlendirilen bu yöntemi şu şekilde uygulayabilirsiniz; 4 saniye sadece burnunuzdan sakin bir şekilde nefes alın. Almış olduğunuz nefesinizi 7 saniye tutun. Daha sonra ağzınızdan 8 saniye sakin bir şekilde nefesinizi verin. Bu kadar basit bir yöntemin gerçek olduğuna inanamayabilrsiniz. Ama tamamen denenmiş ve gerçek bir yöntemdir. Sizin için yukarıda saydığımız maddelerin vücudumuzda ne gibi değişikliklere neden olduğu ve bizi nasıl rahatlattışını açıklayalım :
Stres ve endişeli durumlarda kandaki adrenalin miktarı artar. Daha hızlı nefes almaya başlarsınız. Yukarıdaki egzersiz sizi rahatlatacak ve sakinleştirecektir. Aslında basit bir fizyolojik olaydır diyebiliriz. Nefesinizi bilinçli bir şekilde yavaşlatmak kalp ritminizi düşürdüğü için sakinleşirsiniz. Aynı zamanda bu egzersiz zihninizi de sakinleştirir. Nedeni ise çok basit nefesinize konsantre olduğunuz içindir. Farkında olmadan sinir sisteminizi yavaşlatarak endişe ve kaygı duymanızı sonlandırır. Hala bu kadar basit bir yöntemden şüpheleniyorsanız nörolog bu bilgileri sizin için doğrulayacaktır.Harward tıp doktoru Andrew Weil’in araştırmasına göre 4-7-8 yöntemi Hint Yogi tarafından bilindişi gibi meditasyon öncesi rahatlamak için kullanılırmış. Dolayısıyla yöntem tamamen güvenilir ve zararsızdır. Gece geç saatte uyandınız ve uyku tutmuyor yada önemli bir toplantı veya iş görüşmesi öncesindesiniz 4-7-8 yöntemini uygulayarak kısa sürede rahatlatabilirsiniz.

Yöntemden daha iyi sonuç almak için tarifi uygulayabilirsiniz. Zihninizi ve vücudunuzu rahatlatmak için : Bal ( 1 çay kaşığı), Deniz Tuzu ( yarım çay kaşığı) Hindistan cevizi yağı (1 yemek kaşığı)Hazırladığınız karışımı yutabilir yada ılık bir suya katarak içebilirsiniz.Bu karışım sağlığınız için faydalı olabileceği gibi gece uyanmanızı engelleyen kortizol sivri uçları da azaltacaktır. Mışıl mışıl uyuyup uykunuzu almış bir şekilde uyuyacaksınız.

google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.