Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Şifası Da İçindekiler Gibi

Şifası Da İçindekiler Gibi
573
25 Eylül 2021 - 10:47

Sultan Çayı Nedir?

Kış mevsiminin yavaş yavaş gelmeye başlaması ile birlikte, sıcak içecek tüketimi de artmaya başladı. Hastalıkları önleyen, bağışıklığı güçlendiren ve aynı zamanda da keyifli içim sağlayan pek çok çay çeşidi bulunmaktadır. Bitkisel muhteviyatlı olan çaylar arasında ise bahsedeceğimiz en güzel çaylardan bir tanesi de sultan çayıdır. Sultan çayı, eski zamanlardan beri tüketilen karışık bir bitki çayı olarak değerlendirilebilir. Bilhassa kış aylarında sultanlara sunulması nedeni ile bu ismi alan sultan çayı, on dört farklı bitki ve baharatın bir araya gelmesi ile elde edilmektedir. Birçok ağrı çeşidini gideren, çeşitli sağlık yararları bulunan sultan çayı, oldukça kolay bir şekilde demlenebilen bir çay çeşidi olduğundan sıklıkla tercih edilmelidir. Sultanlara layık olması ile çok popüler olan ve aynı ismi alan sultan çayı hakkında tüm merak edilenler ve çok daha fazlası sizler için hazırlandı…

Sultan Çayı Faydaları Nelerdir?
Çok çeşitli baharatlar ve bitkileri bir arada barındırması nedeni ile sağlığa inanılmaz büyük katkıları olan sultan çayının yararları şu şekilde sıralanabilir;

· Kadınların hemen hemen her ay çektiği regl sancılarını giderir.

· Kronik yorgunluk ve halsizlik gibi semptomların giderilmesinde yardımcıdır.

· Baş ağrısı ve sırt ağrısını gidermek için birebirdir.

· Yemek sonrası yaşanan hazımsızlıklar için içildiğinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olur.

· Antiseptik bir özelliği vardır ve diş eti iltihaplarının giderilmesine yardım eder.

· Sistit gibi durumlarda rahatlatıcıdır.

· Uyku düzenlemesi için birebirdir.

Sultan Çayı Zayıflatır Mı?
Sultan çayının doğrudan zayıflatıcı bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat antioksidan etkisini olması ve aynı zamanda da çok çeşitli baharatlardan oluşması nedeni ile dolaylı yoldan zayıflatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Kilo vermeye yardımcı olan bitkisel çaylar arasında sultan çayı da yer almakla birlikte, genelde spor ve diyetle desteklendiğinde çok daha işe yarayacaktır.

Sultan Çayı Nedir?
Sultan çayı, zamanında kış aylarında sultanlara ikram edilen bir bitkisel çay olduğundan dolayı bu isimle anılır. Ayrıca sultan çayı, papatya, havlıcan, tarçın kabuğu, yenibahar gibi pek çok baharatı içermesi nedeni ile oldukça yararlıdır. Normal bitki çaylarına benzer bir demleme şekli ile yapılarak içilebilir.

Sultan Çayı Fiyatı Ne Kadar?
Sultan çayının fiyatının ne kadar olduğu bu çay hakkında en fazla merak edilenler arasında yerini almaktadır. Pek çok baharatı aynı anda içeren sultan çayının fiyat aralığı ise değişiklik gösterebilir. Marka, ambalaj miktarı, paketli olup olmaması, satılacağı platform gibi pek çok etken sultan çayının fiyatını etkiler. Genel olarak bakıldığında bir kilo sultan çayının fiyatı 200 Türk Lirası ,le 295 Türk Lirası arasında değişiklik gösterir.

POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.