Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Önümüzdeki Haftaya Dikkat!

Önümüzdeki Haftaya Dikkat!
639
14 Şubat 2021 - 0:47

Prof. Bülent Ertuğrul Kovid-19da ‘önümüzdeki hafta’ dedi ve neler olacağını açıkladı. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Kovid-19 s-algınında önümüzdeki haftaya çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, hasta sayısının yeniden tırmanış eğiliminde olduğunu ifade etti.

Türkiye’de Kovid-19 hasta sayılarının ciddi oranda artmasının ardından başta hafta sonları ve saat 21.00’dan sonra sokağa çıkma kısıtlaması olmak üzere kafe ve restoranlar kapatılmıştı. Yasakların ardından hasta sayılarının düşmesi ile beraber yasakların ne zaman kalkacağı da merak konusu olmuştu. Ancak mutasyonlu virüs ve hasta sayısındaki yeni artış, uzmanları endişelendirdi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Kovid-19 salgınının Türkiye’deki seyri ile alakalı önümüzdeki haftaları işaret ederek tüm vatandaşların bilmesi gerekli olan önemli ikazlarda bulundu.

HENÜZ YANSIMALARINI GÖRMEDİK”

Türkiye’nin şu an için mutant virüs ile alakalı yaşadığı sürecin kritik olduğunu belirten Ertuğrul, şunları söyledi:

“Şu anda esasında bir eşikteyiz o eşiği geçip geçmeme aşamasındayız. Sayılarımız 6-8 000 bandında çakılmış durumda. Bu ne düşüyor ne de artıyor. Sayının artmamasının sebebi kısıtlamaların kısmi de olsa devam ediyor olması, düşmemesinin sebebi ise belki bu mutasyonlu virüs olabilir. Bu birincisi ama daha henüz onun yansımalarını görmedik. Bir de ara tatili ile birlikte ülke içindeki insan hareketliliğinin artmış olması bir miktar sayıların düşmemesini etkiledi.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA ENGELLEYEMEZSEK ARTIŞ OLACAK”

Hafta sonu insanların rahatlıkla dışarıya çıkması gibi. İnsan hareketliliği devam ettikçe sayı istenen oranda düşmez. Fakat önümüzdeki haftalarda bu mutant virüsünün yayılımını özellikle engelleyemezsek ne yazık ki bu geometrik bir artışla yukarıya doğru çıkacaktır ve olgu sayısı artacaktır. Sonrasında da üçüncü bir dalga başlayabilir. Ama henüz bunu söyleyebilmek için erken bir eşikteyiz diyebiliriz”

FLAŞ AŞI UYARISINI DA YAPTI

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, hastalığın önlenmesi için iki yöntem olduğunu belirterek, “Bir tanesi kısıtlamalar; insan hareketliliğini önleyerek virüsün toplum içerisinde dolaşımını azaltabilmek. Ama diğer ikinci önlem de aşı. Ne kadar çok insanı bağışık hale getirebilirsek o kadar hastalığı engellemeye başlayacağız. Biz, ne yazık ki şu sıralarda aşı konusunda biraz geride kalmaya başladık. Aşı oranlarımız, çok düştü. Bunu hızlandırmanın yolunu bulmak zorundayız. İnsanlara belki kampanyalar yaparak, belki onları uyararak onların tekrar aşı olmasını sağlayacak duruma getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.