Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Mehmet Ceyhan’dan Uyarı Üstüne Uyarı

Mehmet Ceyhan’dan Uyarı Üstüne Uyarı
1.292
16 Mart 2021 - 12:22

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, okulların açılmasıyla ilgili olarak, “Şu mesajı vermek gerek: Mutant virüs daha bulaşıcı ve çocukları hedef alıyor. Eskiye göre çok daha dikkatli olunmalı. Önlemler gevşetilip okullar da açılınca, insanlar bunu teh-like geçti diye algıladı. Yakın zamanda İstanbul’dan başlayarak büyük kentlerde artış dalgası başlayacak diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Posta Gazetesi yazarı Murat Çelik’e konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, okulların açılmasından mutant virüse kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Ceyhan şu ifadeleri kullandı:

“İKİNCİ MUTASYON KÖTÜ YÖNDE OLURSA TABLO DAHA VAHİM BİR HAL ALABİLİR” “Mutasyona uğramış (mutant) virüs, orijinalinden yüzde 80 oranında daha bulaşıcı. Daha ö-lümcül olup olmadığını ise söylememiz zor. Bu konuda farklı raporlar var ama çok daha bulaşıcı. Zaten orijinal virüsün yerini alması için Wuhan’da çıkan virüsten daha bulaşıcı olması lâzım. Şimdi bundan sonra bir mutasyon daha olması lâzım. İkinci mutasyon iyi yönde olursa pandemi biter. Virüs bir anlamda kendi kendini imha eder. Ama ikinci mutasyon da kötü yönde olursa tablo daha vahim bir hâl alabilir. Bunu da bekleyip görmekten başka çaremiz yok”

“0-9 YAŞ MUTASYON EN ÇOK ETKİLENEN GRUBA DÖNÜŞTÜ” “Mutasyon sonrası, yeni İngiliz mutantının en çok çocuklarda görüldüğü ortaya çıktı. Orijinal virüste en az tehlikeli grup diye kabul edilen 0-9 yaş, mutasyon sonrası en çok etkilenen gruba dönüştü. Örneğin çocuklardaki vaka artışı İsveç’te yüzde 132. İsrail’de de oran çok yüksek. ABD’den, İtalya’dan, Almanya’dan da bu yönde raporlar geliyor”

“HİÇBİR TEH-LİKESİ YOK DİYEMEYİZ” “Hastalık çocuklarda yüzde 90.5 belirtisiz seyrediyor. Ama hiçbir teh-likesi yok diyemeyiz. Örneğin biz sadece Hacettepe’de 62 MİS-C vakası tedavi ettik. Ayrıca enfekte olan çocuklar hastalığı alıp yetişkinlere taşıyor”

“YARIM SAAT İÇİNDE 50 KİŞİYE BULAŞTIRABİLİYOR” “Covid-19, grip salgını gibi seyretmiyor. Mesela 100 kişi enfekte oluyor, bunların 80’i hiç kimseye bulaştırmıyor ama bir süper bulaştırıcı yarım saat içinde 50 kişiye bulaştırabiliyor. Bu yüzden salgın bir türlü kontrol altına alınamıyor”

“BİRKAÇ HAFTA BEKLEMEK YERİNDE OLURDU” “Okulları diğer yerlerden ayrı tutmak lâzım. Birinci temel insan hakkı sağlıktır ama ikincisi de eğitimdir. Şartları zorlayıp açalım denilebilir ama diğer önlemlerin kaldırılması için birkaç hafta beklemek yerinde olurdu. Okulları açarken, eş zamanlı olarak tedbirleri kaldırmak, üstelik de mutant virüs söz konusuyken; riski artırdı”

“BÜYÜK KENTLERDE ARTIŞ DALGASI BAŞLAYACAK” “Şu mesajı vermek gerek: Mutant virüs daha bulaşıcı ve çocukları hedef alıyor. Eskiye göre çok daha dikkatli olunmalı. Önlemler gevşetilip okullar da açılınca, insanlar bunu tehlike geçti diye algıladı. Yakın zamanda İstanbul’dan başlayarak büyük kentlerde artış dalası başlayacak diye düşünüyorum”

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.