Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Kimlik Değiştirmeyenler Dikkat!

Kimlik Değiştirmeyenler Dikkat!
679
23 Haziran 2021 - 8:30

Kimliğini yenilemeyenler için kritik uyarı! Kimliğini değiştirmeyen herkes için geçerli. Önemli bir uyarı geldi. Yasaklanıyor. 30 Haziran’dan sonra geçerli olmayacak. e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Türk vatandaşlarının, 30 Haziran itibarıyla eski tip kimlik kartıyla KKTC’ye gidemeyeceği bildirildi. Kimlik değiştirme ne zaman bitiyor sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor Kimlik yenileme başvuruları alınmaya devam ediyor. Kimliğini yenilemeyenler ile ilgili önemli bir açıklama yapıldı.

Kimlik İstanbul Emniyet Müdürlüğü Havalimanı Şube Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, 30 Haziran itibarıyla KKTC’ye gidecek Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile Türkiye’den çıkışları sonlandırılacak.

Söz konusu tarihten itibaren KKTC’ye gidişlerde yeni tip kimlik kartları kullanılacak. YENİ KİMLİK KARTINA NASIL BAŞVURU YAPILIR? Kimlik kartı başvuruları, “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, “Alo 199” çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabilecek. Başvuruda nüfus müdürlüğü personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol edilecek. İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik bir adet fotoğraf istenecek.

Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınacak. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda ise nedeni sisteme kaydedilecek. On beş yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabilecek. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartlarına basılabilecek. KİMLİK YENİLEME BELGELERİ Yeni doğan kimlik kartı için: Anne veya babanın şahsen ve Nüfus Cüzdanı/Kimlik kartı ile başvurusu Doğum Belgesi Kimlik kart bedeli ücretsizdir.

Not: Bebeğe, Geçici Kimlik kartı verilirken, şifre içeren zarf verilmez. Yeni Kimlik Kartı almak için, 15 yaşından küçükler için başvuru belgeleri ve gereklilikler: Nüfus Cüzdanı Banka dekontu (Güncel ücret listesi ve Anlaşmalı Banka listesi aşağıdadır.) Velisi (Anne veya Babası, 15 yaşında küçüklerin kendilerinin gelmesine gerek yoktur.) (İsteğe bağlı olarak ) Biyometrik Fotoğraf (7-14 yaş arasında, kimlik kartına fotoğraf konulması Veli’nin [Anne-Babanın] tercihine bağlıdır.) Yeni Kimlik Kartı almak için, 15-18 yaş aralığındakiler için başvuru belgeleri ve gereklilikler: Nüfus Cüzdanı Banka dekontu (Güncel ücret listesi ve Anlaşmalı Banka listesi aşağıdadır.) Biyometrik Fotoğraf (1 adet, son 6 ay içinde çekilmiş) Velisi (Annesi veya Babası) Yeni Kimlik Kartı almak için, 18 yaşından büyükler için başvuru belgeleri ve gereklilikler:

A. Nüfus cüzdanında fotoğraf varsa, Nüfus Cüzdanı Biyometrik Fotoğraf (1 adet, son 6 ay içinde çekilmiş) Banka dekontu KİMLİK DEĞİŞTİRMEDE SON TARİH NE ZAMAN? Yeni kimlik almak isteyen vatandaşlar; “Alo 199” ve internette “e-kimlik” sayfasından randevularını alarak nüfus müdürlüklerine geldiklerinde, fazla sıra beklemeden kimliklerini alabilecek. Değişim işlemleri için ise son başvuru 2023’e kadar sürecek. Kimlik kartı ile vatandaşlar, kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde elektronik ortamda kolay erişim sağlayacak. Böylelikle vatandaşlar, gerek kamu gerekse özel teşebbüs hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde yararlanacak. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak polikarbon materyalden oluşan yeni kimlik kartları, 10 yıl boyunca kullanılacak.

POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.