Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Kilo Vermek İsteyen Ona Koşuyor

Kilo Vermek İsteyen Ona Koşuyor
1.940
14 Mart 2021 - 21:33

Türkiye’de’ Akdeniz ve Ege sahillerinde serada üretimi yapılan altın çileğin hasadı başladı. Dünyanın en zengin lif oranına sahip ve antioksidan oranı yüksek olması nedeniyle kilo vermek isteyenlerin de çokça tercih ettiği altın çilek 100 gramlık paketlerde satılıyor.

Anavatanı Güney Amerika olan altın çilek, Antalya’da seralarda hasat edilmeye başlandı. 100 gramlık özel paketlerde 15 TL’ye satışa sunulan altın çileğin kilogram fiyatı ise 150 TL’yi buluyor. 100 gramlık bir pakette 13-14 adet altın çilek bulunuyor. Şubat ayı sonunda hasadına başlanan altın çileğin hasat süreci haziran ayı sonuna kadar devam ediyor. Bir dönümde ise ortalama 4 ton altın çilek elde edilebiliyor.

TURKIYE’DE AKDENIZ VE EGE SAHILLERINDE SERADA URETIMI YAPILAN ALTIN CILEGIN HASADI BASLADI. DUNYANIN EN ZENGIN LIF ORANINA SAHIP VE ANTIOKSIDAN ORANI YUKSEK ALTIN CILEK, 100 GRAMLIK PAKETLERDE 15 TL’YE SATILIYOR. FIRMA SATIS DIREKTORU BURAK AKBULUT.(FOTO:MEHMET CINAR/ANTALYA-DHA)

‘DÜNYANIN EN ZENGİN LİF ORANINA’ Altın çileğin dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesi olduğunu belirten firma satış direktörü Burak Akbulut, antioksidan oranı yüksek bir meyve olduğunu, ayrıca şeker oranı düşük olduğu için diyabet hastaları tarafından tercih edildiğini söyledi. Firma olarak yaklaşık bir yıldır altın çilek üretimine yönelik Ar- Ge çalışmaları yaptıklarını ve 5 dönümlük serada bu yıl ilk üretimi gerçekleştirdiklerini kaydeden Akbulut, “Anavatanı Güney Amerika olan bu ürün Türkiye’de Akdeniz ve Ege bölgesinde kapalı seralarda yetiştirilebiliyor” dedi.

İlk aşamada çok güzel bir çiçek olarak açan altın çileğin, yapraklarının küre şeklinde kapandığını ve içinde meyvesinin oluştuğunu anlatan Akbulut, “Yeşil olan dış yaprak kısmı sarardığı zaman hasadı yapılıyor. Şubat sonunda hasadımız başladı ve haziran ayı sonuna kadar süpermarketler ve manavlarda 100 gramlık paketler halinde satışına başlandı. Bir pakette yaklaşık 13-14 adet bulunuyor ve fiyatı da 15 TL” dedi.

TURKIYE’DE AKDENIZ VE EGE SAHILLERINDE SERADA URETIMI YAPILAN ALTIN CILEGIN HASADI BASLADI. DUNYANIN EN ZENGIN LIF ORANINA SAHIP VE ANTIOKSIDAN ORANI YUKSEK ALTIN CILEK, 100 GRAMLIK PAKETLERDE 15 TL’YE SATILIYOR.(FOTO:MEHMET CINAR/ANTALYA-DHA)

KİLO VERMEK İSTEYEN ONA KOŞUYOR C, B1, A vitaminleri ve demir içeren altın çilek, lezzet olarak ananasa benziyor. Parlak, altın renkli ve şekil açısından küreye benzeyen meyvenin kan dolaşımı ve metabolizmayı hızlandırdığı ifade ediliyor. Kilo vermek isteyenlerin de çokça tercih ettiği altın çileğin, içeriğindeki fitosterol ve antioksidan etkilere sahip olması gibi nedenlerle de kansere karşı koruyucu olduğu da iddia ediliyor. Sağlık açısından birçok yararı olduğu belirtilen altın çileğin içerisinde bulundurduğu 8 ayrı alkolidin, bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanıldığı da açıklandı.

POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.