Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Çok Faydalı Çay

Çok Faydalı Çay
1.100
17 Kasım 2021 - 11:04

İNANILMAZ ET-KİLİ BİR BİTKİ.TARİFİ DOĞRU UYGULARSANIZ İNANILMAZ SONUÇ ALIRSINIZ

Yaprakları olan alternatif bir çiçektir. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da tanınmaktadır. Ayrıca; “Medine gülü”, “Narçiçeği” gibi adlarla da aktarda satılmaktadır. Genellikle bir dişli veya loblu marjı ile mızrak ve ovat şeklindedir. Çiçekler beş veya daha fazla olan, büyük, göze çarpan, trompet şeklindedir yaprakları, beyaz, kırmızı, turuncu, mor ve sarıdır, 4–18 cm genişliktedir. Pembe renkli olanlar gibi bazı türlerde çiçek rengi, H. mutabilis ve H. tiliaceus, yaşla birlikte değişir. Meyve kuru ve loblu olan kapsül içeren tohumlardır.
İştah azaltıcı etkisi olan hibiskus, metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca ödem ve şişkinliği önler.

C vitamini açısından zengin bir bitki olduğundan, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır.
Hibiskusun bir diğer faydası da hazımsızlığı gidermesidir. Bağırsak hareketlerini arttırır, bu nedenle kabızlık için çözüm sağlar.
Re-gl dönemindeki ağrılara ve kramplara karşı oldukça faydalıdır. Hormonları dengeler.
Antioksidanlar bakımından zengin olan hibiskus çayı, hücre deformasyonuna, cilt yaşlanmasına ve kırışıklıklara sebep olan serbest radikallerle karşı s-avaşır.

Koyu kırmızı rengiyle nar çiçeği olarak da anılan hibiskus çayı, tadından dolayı ekşi çay olarak da bilinir. Hibiskus çayı, k-an basıncını ve tansiyonu dengeler, kolesterolü dü-şürür, id-rar söktürür, sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığı ve şişkinliği de giderir. Şimdi, hibiskus çayının sağlık açısından faydalarına gelin daha yakından bakalım… Hibiskus çayının faydaları nelerdir? Hibiskus neye iyi geliyor? İşte bilinmesi gerekenler…

HİBİSKUS ÇAYININ FAYDALARI
Hibiskus çayının sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:
* Vücutta bulunan yüksek miktarlarda LDL (kötü) kolesterol, ka-n damarlarında ve kalp hastalıklarında kalıcı hasara yol açabilir. Hibiskus çayının besinsel özellikleri, kötü kolesterol seviyelerini azaltmada ve bu koşulları önlemede fayda sağlar.

* Araştırmalar, hibiskus çayının hipertansiyonu kontrol altında tutma yeteneğini kanıtlıyor. Diüretik ve antidepresan özelliklere sahip olduğu söylenen hibiskusun çiçekleri de etkili müshil ve karaciğer dostudur.
* Hibiskus çayı, karbonhidrat emilimini yavaşlatarak ka-n şekerini dengeler. Bu sayede zayıflamak isteyenlerin bu hedeflerine ulaşmasına yardım ederek kilo vermelerini kolaylaştırır.

* Hibiskus çayı, hipoglisemik ve hipolipidemik özellikleri sayesinde k-an şekerinin dü-şürülmesine ve diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Hibiskus ayrıca hipertansiyondan muzdarip kişilerde k-an basıncını düzenler.

* Hibiskus, anti-oksidan ve anti-tümör özelliklerine sahip zengin bir protokateşuik asit kaynağıdır. Yapılan bir çalışmaya göre; hibiskusun, programlanmış hücre ölümünü (apoptoz) uyararak ka-nser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

* Hibiskus çayı re-gl ağrılarına da iyi gelir. Adet dönemindeki ağrılara ve kramplara karşı fayda sağlar. Hormonları dengeler.
Hibiskus çayında bulunan zengin C vitamini içeriğinin yanı sıra anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri de soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklardan korunmanıza yardımcı olur. Hibiskus çayı ayrıca, ateşin neden olduğu rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılabilir.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.