Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Günde 2 Tane Lekeli Muz Yerseniz

Günde 2 Tane Lekeli Muz Yerseniz
1.588
07 Ağustos 2021 - 12:56

Muz sağlık açısından en çok tercih edilen meyvelerden biridir. Muzun kendisi oldukça sağlıklı olmakla beraber, kabuğunun da büyük faydaları vardır. Bunun aksine günde iki kez lekeli muz yerseniz, yani tamamen olgunlaşmış muz yemeniz halinde vücudunuzda neler değişecek? Olgunlaşmış muz yediğiniz taktirde tansiyon riskini düşürmeniz kesindir. Bunun yanında kalp krizi ve ani felçlik gibi risklere karşı da yine etkili bir korumaya alabilmektedir. Sodyum ve potasyum barındıran muzun bu etkisi bilinmektedir.

Midede yaşanan ekşime veya yanma gibi durumlara karşı bir muzun bile etkisi oldukça fazladır. İçerisinde bulunan antiasit özellik nedeniyle mide asidinin dengelenmesini de ayrıca sağlayarak mide sağlığını korur. Kan hücrelerinin artmasına etki eder. Demir elementini oldukça fazla barındıran muz bu sayede kan sağlığı açısından da etkindir. Bunun yanında yine kısa süreli enerji vermesi sebebiyle sporcular fazlasıyla muzu tercih etmektedir. Sizlerde spor öncesi muz tüketebilirsiniz. Serotonin hormonunun daha etkili salgılanmasında öncülük yapması dolayısıyla muzun iyi bir ruhsal yardımcı olduğu belirtilmektedir. İçerisinde bulunan maddeler nedeniyle sinir, stres ve kaygı gibi durumları en aza indirgeme özelliği taşımaktadır.

Muzun bir diğer etkisi ise vücut ısısını dengeleyebilmesidir. Bu nedenle soğuk ortamlarda ve sıcak ortamlarda iyi bir dengeleyici unsuru olmasından bundan kaynaklı doğabilecek hastalık ile sorunlara karşı koruma sağladığı bilinir. Bağırsak sağlığı için de son derece etken bir meyve olan muz ishal gibi durumlara karşı etkinlik göstermektedir. Bu bölgede hızlıca etkinliğini göstererek ishale karşı bağırsakları koruyarak sıvı dengesini sağlamaktadır. Muz elbette ki sağlıklı olduğu kadar fazla tüketilmesi halinde zararlı olabilmektedir. Özellikle kalp hastalığı ve şeker hastalığı taşıyan kişilerin muz için doktoruna danışması daha iyi olmaktadır. Yine bunun yanında alerjik reaksiyonlara karşı da dikkatli olunması şarttır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.