Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

En Faydalı Bitki

En Faydalı Bitki
1.696
12 Kasım 2021 - 9:11

Tere Otunun ve Tere Tohumunun Faydaları

Tere Otunun ve Tere Tohumunun Faydaları; hangi bitkiyi ele alırsak alalım, o bitkinin insan sağlığına dair mucizevi etkilerini görmemek mümkün değil. Adı dereotu ile sıklıkla karıştırılan tere otunun yabani olanına ıspatan denir. Tere otunun menşei ise turpgiller familyasına dayanır. Yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki türüdür, vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındıran bir bitkidir.

Sıcak iklimleri sever ve bir ay içinde yenmeye hazır hale gelir. Türkiye’de hemen her bölgede yetişen tere otu, hurf ve habbürreşad isimleri ile bilinir ve bu bitkinin yaklaşık doksan çeşidi bulunur.

Genellikle nisan ve mayıs aylarında satışa sunulur. Fakat sera tarımına uygun bir bitki olduğundan ülkemizde hemen hemen her mevsimde manav ve pazarlarda temin edilebilir. Şimdi bu güzelim bitkiyi dereotu ile karıştırmadan faydalarını inceleyelim

Tere Otunun Faydaları Nelerdir?
Acımsı bir tada ve kendine has keskin bir aromaya sahip olan terenin hem yaprakları hem de tohumu tüketilir. Tere otunun yemeği yapılmaz. Tohumları da tek başına tüketilmemelidir. Tere otu tohumu yoğurt ya da bal ile birlikte tüketilirse keskin tadı biraz hafifler.

Tere otu genellikle ızgara etlerin yanına garnitür olarak servis edilir. Salata olarak roka ya da balığın yanına yakışan tere yaprakları makarna soslarına ve çorbalara çiğ olarak eklenir.

Genel olarak tıbbi amaçlı olarak kullanılan tere otu kaynatılarak suyu içilir ya da lapa olarak tüketilir. Ayrıca tere tohumu kullanılarak yapılan tere otu tableti de sık kullanılan besin destekleri arasında yer almaktadır.

Yüksek su tutma özelliğine sahip olan tere yaz mevsiminde daha çok tüketilir. 100 gramında 11 kalori içeren tere otu düşük kalorilidir. İçeriğinde sülfür içeren izotiyosiyanatlar bulunur. Yüksek oranda C ve K vitamini içerir.

A vitamini açısından zengin olan tere otu karoten, zeaxanthin ve lutein gibi antioksidan maddeler içerir. Ayrıca tere bitkisi kalsiyum, fosfor, manganez, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri de içerir. Öte yandan tere otunun faydalarını maddeler halinde inceleyecek olursak:

Tere otunun içinde yer alan protein ve demir anne sütü arttırıcı özellik gösterir.
Tere otu hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir. Zindelik ve canlılık verir.
Tere yaprağı suyu yağlı saçların temizlenmesini sağlar ve kepeği önler.
Tere otu çayı nezle, grip gibi soğuk algınlıklarına yakalanma riskini azaltır.

Tere otu boğaz ağrısına faydalıdır ve balgam sökmeye yardımcıdır.
Tere otunu düzenli kullanım si-garanın zararlı etkilerini azaltmaya yardımcıdır.
Ka-nser hücrelerinin oluşumunu engeller.
Tere Otu bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı mücadeleyi artırır.

Tere yaprakları ile hazırlanan lapa cilt lekelerine faydalıdır.
Tere suyu ayrıca saç köklerini besleyerek saç dökülmesini engeller.
Tere otu, yüksek oranda demire sahiptir. Bu yüzden kansızlığa en iyi çözümdür.
Tere Otunun ve Tere Tohumunun Faydaları

Tere Otuyla Kilo Verilir mi?

Tere otu, metabolizmayı hızlandırmasından ötürü zayıflatan bir özelliğe sahiptir. Tiroit bezleri sorunu neticesinde oluşan metabolizma yavaşlamasına tere otu çok önemli bir faydaya sahiptir. Tere otu, hem metabolizmayı hızlandırır hem de tiroit problemlerini tedavi eder. Tere otu sayesinde bu tür sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Tere otunun bir başka özelliği detoks etkisidir. Bu etkisinden ötürü insan vücudunda bulunan toksin maddeleri, vücuttan atılacaktır. Bu durum ise yağ yakımını destekleyip kilo vermeyi hızlandıracaktır. Tere otu, vücutta gereğinden fazla biriken suyun atılmasını da sağlayıp ödemden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Bunun dışında tere otu tohumu ile de aynı etkiden faydalanmak kesin olacaktır. Tere otu tohumu ile zayıflamak için tere otu tohumunu öğütüp bal ile karıştırmak gerekir. Bir bardak ılık suyla aç karna içilen bu karışım, metabolizmayı canlandıracaktır.

Tere Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
Terede bulunan, A vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, demir, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi vitamin ve mineraller sağlıklı bir vücut için gereklidir. Sağlık üzerine birçok olumlu etkisi olan terenin faydaları ile ilgili bilinmesi gerekenleri aşağıda açıklamalarıyla beraber maddeler halinde sizin için sıraladık:

Tere Otu Göz Sağlığını İyileştirir
Diğer yeşil sebzelerin çoğuna benzer şekilde terenin, karotenoidlerin varlığı nedeniyle mükemmel bir A Vitamini kaynağı olduğu bilinmektedir. A Vitamininin, gözün genel sağlığını ve ayrıca gece görüşünü iyileştirmede oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Terede bulunan karotenoidlerin gözleri katarakt ve maküler yozlaşma gibi sorunlardan koruduğu bilinmektedir.

Tere Otu Kardiyovasküler Hastalıkları Azaltır
Tere, çeşitli kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek birçok ikincil metabolitlere sahiptir. Tere, kötü kolesterolü düşürmede yararlıdır, bu da arteriyoskleroz ve diğer kronik kalp hastalıkları gibi kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır.

Tere ayrıca antioksidan olarak çalışan ve oksidatif stresin neden olduğu kalp dokusu hasarını azaltmada yardımcı olan C vitamini içerir. C vitamini, kalp miyositlerinde gelişen ve kalp sağlığını geliştiren embriyonik hücrelerin sürecinde aktif bir bileşendir.

Tere Otu Soğuk Algınlığını Önler
C vitamini bakımından zengin gıdalar soğuk algınlığı için etkili bir ilaçtır. C vitamininin bu bağışıklık koruyucu özelliği üzerine yapılan bir araştırma, C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmenin soğuk algınlığı riskini % 66 oranında azaltabileceğini göstermektedir. Su teresi iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Tere Otuyla Diyabet tedavisi
Tere, glikoz seviyelerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını arttırdığı ve diyabetli hastalarda oksidatif stres kaynaklı uyarıcı değişiklikleri önlediği gösterilen antioksidan alfa-lipoik asidi içerir. Alfa-lipoik asit üzerine yapılan araştırmalar, diyabetiklerde periferik ve otonomik nöropatide de azalma olduğunu göstermiştir.

Tere Otu Kemik Sağlığını Geliştirir
Çalışmalar, tere gibi kalsiyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin osteoporoz riskini azaltmada işe yaradığını göstermektedir. Kalsiyum kemiklerin onarılması ve yapılmasında rol oynar ve bu yararlı aktiviteden sorumlu hücreler olan osteoblastların üretiminde bir artışa neden olur.

Tere ayrıca kemik yoğunluğunun korunmasında etkileşimli bir besin maddesi olarak doğrudan rol oynayan iyi bir folat kaynağıdır. Menopoz sonrası kadınlar da folattan diyetlerinde osteoporozu önleyici olarak fayda görebilirler.

Tere Otu İmmün Sistemin Gelişmesine Yardım Eder
Terenin bağışıklık sisteminin sağlığını korumaktan sorumlu olan ve hem A vitamini hem de yüksek düzeyde C vitamini içerdiği bilinmektedir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı ve vücudu olası bakteri aktivitesi ihtimaline karşı koruduğu bilinmektedir. Diğer yandan, A vitamini vücuda, burun, ağız, boğaz ve akciğer mukozası yoluyla bakteri veya virüsün nüfuz etmesini önlemeye yardımcı olur.

Tere Otu Kemik Sağlığını Geliştirir
Çalışmalar, tere gibi kalsiyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin osteoporoz riskini azaltmada işe yaradığını göstermektedir. Kalsiyum kemiklerin onarılması ve yapılmasında rol oynar ve bu yararlı aktiviteden sorumlu hücreler olan osteoblastların üretiminde bir artışa neden olur.

Tere ayrıca kemik yoğunluğunun korunmasında etkileşimli bir besin maddesi olarak doğrudan rol oynayan iyi bir folat kaynağıdır. Menopoz sonrası kadınlar da folattan diyetlerinde osteoporozu önleyici olarak fayda görebilirler.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.