Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Dünya Bunu Bekliyor

Dünya Bunu Bekliyor
1.701
29 Mart 2021 - 10:28

Türk bilim adamları tek doz halinde burundan sprey biçiminde uygulaması yapılabilen intranazal aşı üstünde çalışıyor. Uzmanlara göre uygulaması daha kolay olan, virüsün yayılmasını önleyen aşı salgını sona erdirebilir. Türk bilim adamları Kovid-19 aşısında çığır açabilecek intranazal aşılama tekniği üstünde çalışıyor. Tek doz uygulaması yapılabilen, oda sıcaklığında taşınıp saklanabilen intranazal aşı, burundan sprey biçiminde uygulanabiliyor.

Uzmanlar, bulaşı da önlediğinden dolayı aşının s-algını sona erdirebileceğini belirtiyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, intranazal aşının esasında pandemiyi bitirebilecek tek aşı olduğunu ifade etti.

Aşıda çok yakında insan deneylerine, yani Faz-1 aşamasına geçilmesi amaçlanıyor. Ceyhan, şunları söyledi: “Burundan verilirse hastalığı taklit ederek solunum sisteminde bağışıklık oluşturacağı için direkt virüs solunum sisteminde girdiği andan itibaren bağışıklık sistemi karşı koyabilir ve virüsün size ulaşmasını önleyebilir. Dolayısıyla siz de etrafa bulaştırmasınız.”

Dünyadaki ilk intranazal aşı olacak. Türk bilim adamlarının girişimi sonuçlanırsa dünyadaki ilk intranazal K-1-9 aşısı olacak. Sonbahardan beri çok sayıda işletmenin bunun üstünde çalıştığını söyleyen Ceyhan, 11 Ocak’ta bir Amerikan işletmesinin ilk kez Faz-1 çalışmalarına başladığını, onun neticelerini beklediklerini söyledi. Yılda 250 milyon doz üretilebilecek. Üretim verimliliği yüksek olan bu aşıdan yalnızca 1 tesiste, senede 250 milyon doz üretilebilecek.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.