Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Bugün seçim olsa anketi

Bugün seçim olsa anketi
4.801
14 Ekim 2021 - 22:59

Son anket çalışması.. Aksoy Araştırma Şirketi’nin son anket çalışması yayımlandı. “Referandum bugün tekrar yapılsa, parlamenter sistemi mi yoksa başkanlık sistemini mi seçersiniz?” sorusuna yanıt veren katılımcıların yüzde 24,6’sı başkanlık sistemini tercih etti.

Aksoy Araştırma’nın son anketinde katılımcılara, “Bu Pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra AKP’nin oy oranının yüzde 30’lara kadar düştüğü görüldü. Yüzde 12,0 ile İYİ Parti MHP’nin önüne geçti. Oy oranı yüzde 7,3 olan MHP gerilerde yer aldı.

Sistem tercihi araştırmasında katılımcılara, “Aynı referandum bugün tekrar yapılsa, parlamenter sistemi mi yoksa başkanlık sistemini mi seçersiniz?” diye soruldu.

Türkiye genelinde yüzde 53,0 oy oranıyla parlamenter sistem tercih edilirken yüzde 24,6 başkanlık sisteminin istendiği görüldü.

Anket çalışmasında “Sizce Türkiye’de bekâr bir kişinin geçinebilmesi için en düşük gelir ne kadar olmalıdır?” sorusu da soruldu. Listenin sonunda AKP seçmeni yer alırken en düşük ücretin 4 bin 476 TL olduğunu dile getirdi. Listenin başında ise CHP, 5 bin 63 TL olması gerektiğini ifade etti.

“Sizce Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için en düşük gelir ne kadar olmalıdır?” sorusuna ise AKP seçmeninin yanıtı şaşırttı.

AKP seçmenine göre dört kişilik bir ailenin geçinebilmesi için en düşük gelir 6 bin 855 TL olduğu ortaya çıktı.

CHP seçmeni ise 8 bin 384 TL olması gerektiğini dile getirdi.

Anket sonuçlarına göre TÜİK verilerine güvenin de azaldığı görüldü. Seçmen enflasyon rakamlarının gerçekli olmadığını savunurken yüzde 29,5’lik kesim TÜİK verilerinin gerçekçi olmadığını düşünüyor.

Seçmenlere “Sizce Tarım Kredi Kooperatifi marketleri gıda fiyatlarının düşmesinde etkili olacak mıdır?” diye soruldu.

Yüzde 67,9’luk kesim etkili olmayacağını savunurken yüzde 32,1 oy oranına sahip kesim ise etkili olacağını dile getirdi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.