Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

aylar sonra çıkıyor

aylar sonra çıkıyor
1.050
27 Ekim 2021 - 8:16

Aylar Sonra Yan Etkisi Ortaya Çıkıyor
Yeni bir çalışma, Kovid-19 geçirmiş bireylerin enfeksiyondan aylar sonra bilişsel arızalar yaşayabileceğini meydana koyuyor.

Beyin sisi, düşünme ve konsantre olma zorluğu görülen problemler arasında yer alıyor. Cuma günü JAMA Network Open tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma,
koronavirüs bulaşmış bireylerin aşağı yukarı dörtte birinin, hastalığa yakalandıktan aylar sonra hafıza ve odaklanma problemleri yaşadığını söylüyor. New York’ta 740 hastayı araştıran araştırmacılar, daha evvelce Kovid-19 geçirmiş bireylerin çoklu vazifelerde mesele hayata gibi hallerle mücadele etmelerinin oran olarak süregelen olduğunu meydana çıkardı.

Sözcü’nün aktardığına göre, New York’taki Icahn Tıp Okulu’ndaki araştırmacıların gerçekleştirdikleri çalışmalarda vazife alan Jacqueline Becker, “Bu çalışmada, hastaların Kovid-19’a yakalanmalarından birkaç ay sonra oran olarak yüksek bir bilişsel bozulma yaşandığını gördük. Hatırlamadaki arızalar hastaneye yatan hastalar arasında baskındı” dedi.

Hastaların rastgele bir demans hikayesi yoktu. Araştırmacılar, hastalığa yakalandıktan aşağı yukarı yedi ya da sekiz ay sonra hastaların bilişsel bozulma bulguları gösterdiğini buldular. Araştırma, karar verme ve düzenleme yapmanın yanı sıra hafıza hatırlama ve yeni anıları saklama yeteneği ile alakalı problemlerinde yaşandığını meydana çıkardı. Psikiyatri profesörü Dr. Helen Lavretsky, NBC News’e verilen demeçte, “Bu hastalardan bazılarında düşünememe, hafızada bozulma, araba kullanırken baş karışıklığı hayata gibi problemler görülüyor” dedi.

Araştırma, bilişsel arıza bulguları gösterme mümkünlülüğü en yüksek olan hastaların Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılanlar olduğunu gösterdi. Daha evvelce Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin açıkladığına göre de Kovid-19’un uzun vadeli etkilerinden biri ‘beyin sisi’ ya da düşünme ve konsantre olma zorluğu.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.