Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

ANNE VE ÜVEY BABANIN MAHKEMEDEKİ İFADELERİ ORTAYA ÇIKTI

ANNE VE ÜVEY BABANIN MAHKEMEDEKİ İFADELERİ ORTAYA ÇIKTI
849
30 Haziran 2021 - 1:01

Antalya Elmalı’da iki kardeşin is/ti/smar edilmesiyle ilgili davada anne ve üvey babanın ta/hliye edilmesi te/pki çekti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, tahliyelere i/tiraz ederken şahısların son duruşmada verdikleri i/fadelerde çocukları su/çladıkları ortaya çıktı. Sa/nıklardan Merve A. ifadesinde “Çocuklarımın dolduruşa gelerek y/alan beyanda bulunduklarını düşünüyorum.” derken diğer sa/nık Rahmi A. ise “Biz bir şey yapmadık. Su/çlamaları kesinlikle kabul etmiyorum.” sözlerine yer vermiş.

Antalya’nın Finike ilçesinde, kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.’nin (10), ci/nsel is/ti/smara uğramasına ilişkin yürütülen so/ruşturma kapsamında tu/tuklu anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A.’nın ya/rgılandıkları Elmalı Ağır Ce/za Ma/hkemesi’nce geçen ocak ayındaki üçüncü duruşmada ta/hliye edilmesinin ya/nkıları sürüyor.

Sosyal medyada gündem olan olayla ilgili açıklama yapan Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı, “5 ay önce tu/tuksuz ya/rgılanmalarına karar verilen sa/nıklar hakkındaki ya/rgılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır” denildi.

BABAANNE ORTAYA ÇIKARDI
Geçen yıl haziran ayında, Balıkesir’de sa/vcılığa giden babaanne G.S., o dönem 6 ve 9 yaşında olan iki torununun ci/nsel is/ti/smara uğradığı i/ddiasıyla, eski gelini Merve A., kocası Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şi/kayetçi oldu. Savcılık, babaannelerinin yanında olan, is/ti/smara uğradığı öne sü/rülen ana sınıfı öğrencisi G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.’nin, Çocuk İzlem Merkezi’nde i/fadesine başvurdu.

ÇOCUKLAR İS/Tİ/SMARI ANLATTI
İ/fadesinde anne ve babasının ayrıldığını söyleyen G.E.G., annesi Merve A.’nın Rahmi A. ile evlendiğini, ancak F., A., M. ve M. adlı erkeklerle de i/lişkisi olduğunu söyleyerek, geçen yıl üvey babası Rahmi A. ile isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine is/ti/smarda bulunduğunu anlattı. G.E.G.’nin, başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve A., üvey babası Rahmi A. ve dayısı S.’den şi/kayetçi olduğunu ve ağabeyiyle kendisine çok a/cı çe/ktirdiklerini anlattığı öğrenildi. G.E.G., anneanne F.G. ile dayısı S. C.G.’nin de kendisini çok dö/vdüğünü sözlerine ekledi.

ANNE VE ÜVEY BABA, ÇOCUKLARIN İ/DDİALARINI YA/LANLADI
Yü/rütülen soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. tu/tuklanırken, olaya i/lişkin davanın üçüncü duruşması 6 Ocak’ta Elmalı Ağır Ce/za Ma/hkemesi’nde görüldü. Duruşmaya anne Merve A. ve üvey baba Rahmi A. tu/tuklu bulundukları Antalya L Tipi Kapalı Ce/za İ/nfaz Kurumu’ndan SEGBİS vasıtasıyla katılırken, su/ça sü/rüklenen çocuk sıfatıyla tu/tuksuz ya/rgılanan dayı S.C.G. ile tarafların avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Sa/nıklardan Merve A., ifadesinde, “Çocuklarımın dolduruşa gelerek ya/lan beyanda bulunduklarını düşünüyorum. Su/çlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi. Diğer sa/nık Rahmi A. da “Çocuklara biz bir şey yapmadık. Su/çlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Bu aşamada tahliyemi ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

İfadelerinin ardından ma/hkeme heyeti sa/nıklar Merve A. ve Rahmi A.’nın yurt dışına çıkış yasağı şa/rtıyla a/dli kontrolle serbest bırakılmasına hükmederek, duruşmayı 17 Eylül tarihine erteledi.

“BU ÇOCUKLARIN Ö/LMESİ Mİ LAZIM?”
UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İs/ti/smarı ile Mü/cadele Derneği Türkiye Hukuk Koordinatörü avukat Gülşah Ekin Taş, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, “Biz bugün çok h/eyecanlı, umutlu geldik, fakat bugünkü ya/rgılamanın sonunda sözde öz anne ve üvey babaya ta/hliye kararı çıktı. Ta/hliye kararı hukuka hiçbir şekilde uygun değildir. Bu çocukların ö/lmesi mi gerekiyor adaletin doğru olması için. Biz bu çocukların arkasından ya/s mı tutacağız?” dedi.

6 AY SONRA TEKRAR GÜNDEM OLDU
Tu/tuklu anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A.’nın geçen ocak ayındaki üçüncü duruşmada ta/hliye edilmesinin ardından da/va konusu bugün sosyal medyada gündem oldu. Çocukların çizimlerine yer verilen paylaşımlarda ‘elmalıdavası’ etiketiyle çok sayıda tweet atıldı. Konunun tekrar gündeme gelmesi üzerine Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı, yazılı açıklama yaptı.

Bazı sosyal medya platformlarında Antalya ili Elmalı ilçesinde 2019 yılında gerçekleştiği i/ddia edilen iki çocuğun is/ti/smar edilmesi olayı ile ilgili yürütülen ya/rgılamaya ilişkin bir kısım i/ddialar karşısında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacı ile basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur” denilen duyuruda şunlara yer verildi: “5 Mayıs 2020 tarihinde mağdur çocukların babaanneleri tarafından, 2019 yılında Finike ilçesinde anne, üvey baba ve dayıları tarafından çocukların ci/nsel is/ti/smara uğradıkları i/ddiaları ile Balıkesir/ Edremit Cumhuriyet Başsavcılığına i/hbar ve şi/kayette bulunulmuştur. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal so/ruşturmaya başlanılmış ve çocuklara p/siko sosyal destek verilerek çocuk izlem merkezinde beyanları alınmıştır. Yürütülen so/ruşturma neticesinde elde edilen bulgular ve çocuklara karşı nitelikli ci/nsel is/ti/smar eylemlerinin gerçekleştirildiği yönünde yeterli şü/phe oluştuğu kanaatiyle 24 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen i/ddianame ile sa/nıkların ce/zalandırılması istemiyle Elmalı Ağır Ce/za Ma/hkemesi nezdinde kamu da/vası açılmıştır.”

BİR SONRAKİ DURUŞMA 17 EYLÜL’DE
De/lillerin tam olarak toplanmamış olması, delillerin karartılma ih/timalinin bulunması gerekçeleri ile 16 Ekim 2020 tarihinde ma/hkemece sa/nıkların tu/tuklanmasına karar verildiği belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Ya/rgılama sürecinde de/lillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çe/lişkiler dikkate alınarak sa/nıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tu/tuksuz ya/rgılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından bu karara i/tiraz edilmiştir. Antalya 10. Ağır Ce/za Ma/hkemesi tarafından i/tiraz reddedilmiştir. 5 ay önce tu/tuksuz ya/rgılanmalarına karar verilen sa/nıklar hakkındaki ya/rgılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır. Ya/rgılama sürecinde alınan ma/ğdur beyanları ve toplanan tüm de/liller ma/hkemesince birlikte değerlendirilecek olup, nihai karar bağımsız ve tarafsız ya/rgıya aittir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından ya/rgılama süreci ti/tizlikle t/akip edilmektedir.”

POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.