Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Ağız kokusu nasıl geçer ve ne iyi gelir? Ağız kokusu neden olur?

147

Ağız Kokusu toplumda çok yaygın bir durum. Kişide özgüven kaybına yol açan ve eşler arasında uyumsuzluğa neden olan ağız kokusu, toplumda birçok kişinin ortak sorunu olarak dikkat çekiyor. İşte, ağız kokusuna iyi gelen yöntemler…

Ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusuna iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Tarçın: Ağız kokusuna karşı tarçın tercih edilebilir. Tarçın yiyecek veya içeceklere eklenerek tüketilebileceği gibi tarçınlı şekersiz sakızlar da yardımcı olabilir.
Su: Düzenli su tüketimi ağızdaki yaraları önlemenin yanı sıra dilin kurumasını da engeller. Böyle ağız kokusunun önüne geçebilir. Bu nedenle ağız kokusuna neden olan ağız kuruluğunu önlemek için bol bol su içilmelidir.
Limon kabuğu ve maydanoz: Mümkün olduğunca maydanoz, kahve tanesi ve limon kabuğu gibi kokuyu önleyici yiyecekler tüketilmeli; pastırma, sucuk gibi baharatlı yiyeceklerin hemen ardından dişler fırçalanmalıdır.
Çinkoli sakız: Çinkolu sakızlar ve çinkolu diş macunları tercih edilmelidir.
Kahve: Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Kahve çekirdeği çiğnemek ise sülfür bileşenlerini ortadan kaldırır. Yemeklerden sonra Türk Kahvesi içmek de kokuya karşı etkilidir.
Karanfil: Karanfil çiğnemek, herkesin bildiği en etkili ve en ucuz ağız kokusu giderme yöntemlerinden birisidir.
Yoğurt: Probiyotiklerden zengin her türlü yiyecek ve içecek (özellikle de yoğurt) düzenli tüketildiğinde ağız kokusunu azaltmada önemli bir yer tutar.
Nane ağız kokusunu geçirir mi?

Ağız kokusuna karşı nane çayı bir çözüm olabilir. Çünkü nane güçlü bir antiseptik olduğu için bakterileri temizler ve ağız hijyenini sağlar. Bunun için kuru naneyi, suda bir süre kaynatıp tercih edilebileceği gibi gibi çiğneyerek de tüketilebilir.

Ağız kokusuna ne iyi gelir?

Dişlerinizi fırçalayın: Yumuşak diş fırçası yerine orta diş fırçası kullanılmalıdır. Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler günde iki defa fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanılmalıdır. Fırçalama sonucu yüzde 90 oranında ağız kokusu giderilecektir. Bu fırçalama gün içerisinde birkaç defa tekrarlanabilir.
Dilinizi fırçalayın: Ağız kokusuna neden olan dildeki tabakalaşmayı önlemek için dil fırçalamak alışkanlık haline getirilmelidir.
Alkolsüz gargara tercih edin: Piyasadaki ağız kokusu giderici gargaraların alkolsüz olanları tercih edilmelidir.
Diş hekimi kontrolü şart: Diş ve diş eti hastalıkları, ağız muayenesi ve bakımı için diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir. Ağızdaki tüm diş çürükleri, kırık dolgular veya kron-köprüler tedavi ettirilmelidir.
Protezler temizlenmeli: Protez, dolgu, diş köprülerinin aralarına kaçan ve orada kalan yiyecekler kötü kokuya sebep olacağından, bu protezler çıkarılarak temizlenmelidir.

google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.