Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

5 İl İçin

5 İl İçin
1.861
13 Nisan 2021 - 9:18

5 il için yeni kararlar Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzonda İngiliz varyantı mutasyonlu virüs oranının % 50nin üzerine tırmandığını belirterek Seyahat kısıtlaması ile ek önlemlerin hayata geçirilmesi gerekmektedir dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre 6-12 Mart 2021 tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü iller yine Karadeniz Bölgesinden çıktı.

İl bazlı koronavirüs haritasında geçen hafta yüz bin kişide 348,36 olan Samsunda bu oran 458,53e yükseldi.

Çok yüksek riskli iller kategorisinde yer alan Karadenizde vaka sayısı en yüksek Samsunu, Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon izledi. Trabzonda geçen hafta 100 000 kişide 226,14 olan vaka sayısı bu hafta 222,32ye geriledi. Trabzonda vaka sayısında dü-şüş olsa da yine en fazla vakaların görüldüğü ilk 10 şehir arasında yer alması üzerine kentte üst düzey önlemler uygulanmaya başlandı.

ŞİMDİLİK DEVAM EDİLECEK Yerinde karar döneminin başlamasının ardından seyahat yasağının durumu da belli oldu. Kabine Toplantısı sonrası açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu yasağının dü-şük ve orta riskli olan toplam 42 kentte bütünüyle kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli şehirlerde ise yalnızca pazar günü devam edeceğini duyurdu. İçişleri Bakanlığından yayımlanan genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında şehirlerarası seyahatlere ilişkin uygulamalara aynen devam edilecek. Seyahat kısıtlaması olanlar ise izin belgeleri alacak.

ŞEHİRDE SON 3 GÜNDE VAKALARDA YÜKSELİŞ GÖRÜLDÜ İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelede başlatmış olduğu Dinamik Denetim Süreci kapsamında toplumun yoğunlaştığı noktalarda yetkililer ve kolluk kuvvetlerince salgın denetimi yapılıyor. Vaka artışına aldırış etmeyip maske ve sosyal mesafe kurallarını unutan yurttaşlar güvenlik güçlerince uyarılıyor.

Kentte son 3 günde vakalarda artış tespit edilmesi ve karantinalı alanların artması tedirginlik yarattı. Alınan önlemler ve uygulanmakta olan denetimlere rağmen Covid-19 vakalarının çoğalması üzerine şehirlerarası ulaşım kısıtlaması masaya yatırılacak. Kentte vakalarda dü-şüş olmaması halinde yetkililer, şehirlerarası ve şehir içi ulaşımda denetim ile seyahat kısıtlaması alternatiflerini gündemine alacak.

Karadeniz bölgesinde mutasyonlu virüsün etkisiyle vakaların arttığına dikkati çeken uzmanlar toplu taşıma gibi kapalı mekanlarda virüsün daha hızlı yayıldığını hatırlatarak kısıtlama ve denetim yapılmasını istedi. KTÜ Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, bölgede etkili olan mutasyonlu virüsün etkisinin farklı şehirlerde, farklı oranlarda yaşandığını söyledi. Bölgedeki vakalarda tespit edilen İngiliz varyantı Covid-19 virüsünün yayılımını anlatan Prof. Dr. Faruk Aydın, şöyle konuştu:

Samsun bunu % 90a yakın yaşarken, Trabzonda % 50nin üzerine tırmanmaya başladığı rakamlarda yaşıyor. Rize ise yüze 10un altında bu mutasyonu yaşıyor ama bu oranlara rağmen bütün bölge kırmızı alanda. Çünkü virüs daha hızlı ve kolay bulaşabiliyor, daha az sayıda virüs insanlarda bulaş meydana getirebiliyor.

VİRÜS SÜREKLİ DEĞİŞKEN BİR TABLO ÇİZERKEN BİZLER SABİT KALDIK Covid-19 virüsünün biyolojik yaşam biçimini değiştirip daha kolay bulaşabilir hale dönüştüğünü dile getiren Aydın, İnsanlar eski alışkanlıklarını sürdürerek daha tehlikeli olan bu mikroorganizmaya karşı daha farklı tedbirler almadı. Virüs değişirken biz sabit kaldık ve bizim bir adım önümüze geçti. İnsanlar böyle bir virüsün taşıyıcısı olmaları ve bulundukları ortamda bulaşıcı kaynak olarak görev almaları söz konusu. Biz virüsün bir adım önüne geçebilmek için uymamız gerekli olan önlem ve kısıtlamaları biraz daha artırmamız lazım ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Aydın, mutasyon virüse karşı uygulanmakta olan maske, mesafe, hijyen ve kısıtlama kurallarını ileri seviyeye taşınması gerektiğini ifade ederek, Virüs kendisini değiştirirken bizim de değişmemiz gerektiğini anlamamız gerekmektedir. Uyguladığımız maske, mesafe, hijyen ve kısıtlama kurallarını bir adım ileri taşımak zorundayız. Özellikle vakaların yüksek olduğu şehirlerden dü-şük olan şehirlere seyahatlerin kontrol altında tutulması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü virüsün bulaşıcılığı arttı, mesafeler ise kısaldı. Taşıtlarda insanlar birbirlerine daha yakın oturdukları için bulaşıcılığın yüksek olabileceğini rahatlıkla anlayabiliriz.

Mevcut davranışlarımızla bölgemizde virüsün bulaş oranını düşüremediğimiz artık kanıtlı. 5 haftadır kırmızı alandayız ve sayılarımızda yükselme var. Bu gerçeği değiştirmenin en önemli yollarından birisi tedbirlerin artırılması. Bu sebeple şehirlerarası seyahat ile sokağa çıkışların denetim altına alınması ve ekstra tedbirlerin uygulanması gerekiyor dedi. PEKİ SEYAHAT YASAĞI GELECEK 5 ŞEHİR HANGİLERİ? DHA da yayınlanan habere göre çok yüksek riskli iller kategorisinde yer alan Karadenizde vaka sayısı en yüksek Samsunu, Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon izledi. Trabzon’da geçen hafta 100 000 kişide 226,14 olan vaka sayısı bu hafta 222,32ye geriledi.

Trabzon’da vaka sayısında düşüş olsa da yine en fazla vakaların görüldüğü ilk 10 şehir arasında yer alması üzerine kentte üst düzey önlemler uygulanmaya başlandı. Kentte son 3 günde vakalarda artış tespit edilmesi ve karantinalı alanların artması tedirginlik yarattı. Alınan önlemler ve uygulanmakta olan denetimlere rağmen Covid-19 vakalarının çoğalması üzerine şehirlerarası ulaşım kısıtlaması masaya yatırılacak. Kentte vakalarda düşüş olmaması halinde yetkililer, şehirlerarası ve şehir içi ulaşımda denetim ile seyahat kısıtlaması alternatiflerini gündemine alacak.

POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.