Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Rekor Sıcaklar Geliyor

Rekor Sıcaklar Geliyor
579
31 Temmuz 2021 - 22:59

31 Temmuz ile 2 Ağustos tarihleri arasında İstanbul için 2021 yaz mevsiminin en sıcak günleri olacak. Ayın son günü etkili olacak aşırı sıcakların 3 gün boyunca artarak devam etmesi bekleniyor. Meteorolojik verileri Hürriyet’e değerlendiren İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

SICAKLIK MEVSİM NORMALLERİNDE AMA NEM… “İstanbul’da 31 Temmuz ile 2 Ağustos arasında gerçekten sıcaklıkların otuz beş derece civarına çıkması bekleniyor” diyen Demirhan “1929 yılından itibaren bakarsak, temmuz ayında 38 derece sıcaklıklar görülmüş. Bu nedenle önümüzdeki günlerde beklenen sıcaklık değerleri de mevsim normallerinde” diye konuştu ve uyardı: – Sıcaklıkların anormal olmaması bizim kendimizi korumayacak olmamız anlamına da gelmiyor. Çünkü önemli noktalardan biri de nem değeri. Bu değerler, hissedilen sıcaklık değeri de düşünüldüğünde bizim için teh-like arz ediyor. Ölçülen sıcaklığın üzerine nem de eklenince, sıcaklığı çok daha fazla hissediyoruz.

’35 DERECEYİ 50 DERECE GİBİ HİSSEDECEĞİZ’ – Nem değerleri en fazla yüzde 67’ye kadar çıkabilir. Haliyle nem değeri yüzde 60’ların üzerine çıktığı zaman beklenen 35 derece sıcaklığı, 50 derece olarak düşünmek gerekir. Sıcaklıkların yükseleceği Ağustos başında rüzgâr da çok kuvvetli olmayacak. Sadece İstanbul’da değil, Tekirdağ, Ege ve Akdeniz kesimleri de bundan etkilenecek. Kanada’da görülen 50 dereceye yakın sıcaklık değerleri iklim değişimiyle açıklanabilirken, İstanbul’da beklenen yoğun sıcaklıklarda henüz bunu düşünmek için çok erken. ORMAN YAN*GINLARI UYARISI – Ülkemizde toprak erozyonuna sebep olabilecek kuv-vetli sellerin sayısı ne yazık ki her geçen gün artıyor. Doksanlı yıllarda bu sayılar yüz civarındayken son dönemlerde 240 civarına kadar çıktı. Sıcaklık artışları ile üzerimize ısı dalgalarının gelmesi ise önümüzdeki günlerde çok fazla orman yan-gınlarına sebep olabilir. İklim değişimiyle birlikte daha öncesinde önümüze afet olarak çıkmayan yıldırım ve şimşek o-laylarını, a-fet olarak karşımıza çıkarıyor.

‘NEFES ALMAKTA GÜ-ÇLÜK ÇE-KECEĞİZ’ Tabloyu ‘nefes almakta bile güçlük çekeceğiz’ diye tanımlayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek de sıcaklıkların öngörülen düzeyin üzerine çıkabileceğini belirtti. ‘EGE’DE DE 46 DERECEYİ GÖREBİLİRİZ’ “Bu haftadan itibaren sıcaklıklar Türkiye’nin özelikle Batı bölgelerinde artış gösterecek. İstanbul’da sıcaklıklar yaklaşık 35 dereceyi görecek. Ancak birkaç derece oynama payı ile 37 derece sıcaklıkları da görmemiz mümkün.” diyen Tek, “Sadece İstanbul değil, Marmara’nın tamamı ve Ege Bölgesi’nde de sıcaklıklar artacak. Özellikle Ege Bölgesi’nde 46 derece sıcaklıklar görebiliriz” uyarısında bulundu.

POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.